N74F166D,602
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
N74F166D,602
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers
Function : Universal
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Register, Bidirectional
Supplier Device Package : 16-SO
Output Type : Push-Pull
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)