MIC29150-12WU
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MIC29150-12WU
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features : -
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Number of Regulators : 1
Package : Tube
Series : -
PSRR : -
Mfr : Microchip Technology
Supplier Device Package : TO-263-3
Output Type : Fixed
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 1.5A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Output : 1.5A
Voltage - Input (Max) : 26V
Package / Case : TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Voltage - Output (Max) : -
Base Product Number : MIC29150
Output Configuration : Positive
Description : IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-3